Jak przyspieszyć porost włosów na głowie?

przez Annively
0 komentarzy

Zarówno nadmierne wypadanie włosów, jak i ich wolny przyrost są przyczyną wielu wewnętrznych konfliktów i kompleksów. Szczególnie dotkliwe jest to dla młodych osób, które chciałyby się cieszyć swoim pięknem przez następne lata. Problem najczęściej ma swoje podłoże w nieprawidłowym odżywieniu cebulki włosów. Dzieje się tak przez prowadzenie ubogiej w składniki odżywcze diety, brak higieny snu, używanie nieprawidłowych szamponów czy chociażby obcisłych wiązań. Dla naszych włosów nieobojętne są również zabiegi kosmetyczne z użyciem różnorakich środków chemicznych oraz lokówek. Po przeczytaniu poniższego tekstu poznasz fazy wzrostu włosa oraz dowiesz się jak przyspieszyć porost włosów na głowie.

Poznaj fazy wzrostu włosów

Porost włosów na głowie odbywa się w trzech fazach: anagen, katagen i telogen.

Pierwsza z faz – anagen – dotyczy przede wszystkim mieszków włosowych – bo to właśnie w nich wszystko się zaczyna. Prawidłowy przebieg procesu podziału komórek w tzw. warstwie kiełkowej gwarantuje wytworzenie nowych włókien włosowych. Mieszki z czasem chowają się pod skórą właściwą, dzięki czemu mogą odżywić rosnące włosy. Niezależnie od chwili, w tej fazie znajduje się ponad 80% włosów na ludzkiej głowie.

Druga faza – katagen – to tzw. faza przejściowa. Pozwala na swoiste odnowienie się mieszków włosowych. Nie trwa długo, bo tylko 2 tygodnie, ale to wystarczająco długi czas, aby mieszek włosowy skurczył się do 15% swoich rozmiarów stabilizując w ten sposób włos, wypychając go w odpowiednim kierunku.

Trzecia i ostatnia faza – telogen – w tym stanie na naszej głowie znajduje się około 10% włosów. Komórki naskórka znajdujące się na dnie mieszka włosowego, pozostają w stanie spoczynku przez okres 30 – 120 dni. Nie powoduje to zatrzymania ich wzrostu, przez co komórki nadal gromadzą się u podstawy włosa. Pozwala to na ograniczenie hormonów, jakich ciało potrzebuje w czasie ponownej fazy wzrostu (anagenu). Zbyt szybkie przejście do tego etapu jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów.

Jak przyspieszyć porost włosów na głowie? - blog o włosach i urodzie - Annively

Co przyspiesza porost włosów?

Pierwszą rzeczą, o jaką możemy zadbać w każdej chwili w celu przyspieszenia porostu włosów jest higiena. Przed wyborem szamponu, odżywki i innych środków do włosów warto skontaktować się ze specjalistą. Samodzielne określenie typu włosa, predyspozycji oraz charakteru skóry może doprowadzić nas do błędnych wniosku i w rezultacie zaszkodzić. Przykładowo suche włosy powinny być zwilżone, natomiast przetłuszczające się odpowiednio oczyszczone.

Bezpośredni wpływ na porost włosów ma ilość substancji odżywczych, jakie spożywamy wraz z pokarmem. Istotna jest sama ilość spożywanych kalorii. Niedostatek (deficyt), szczególnie u kobiet, spowoduje spowolnienie procesów ze względu na ograniczenie syntezy niezbędnych hormonów. Witamina A zwiększy produkcję sebum skóry głowy. Witamine E poprawi przepływ krwi, aktywizując w tej samej okolicy mieszki włosowe. Witamina B pozwoli utrzymać zadowalający koloryt włosów.

Jak przyspieszyć porost włosów na głowie? - blog o włosach i urodzie - Annively

Jak przyspieszyć porost włosów na głowie? Domowe sposoby

Chyba najbardziej oczywistym wydaje się zrezygnowanie z czynności, które wypadanie włosów powodują. I choć nie możemy go uniknąć całkowicie to w znaczącym stopniu ograniczymy je stosując się do porad profesjonalistów:

  1. Dostosuj swoją dietę przez zwiększenie liczby mikro i makroelementów – istotna jest odpowiednia podaż białka zwierzęcego, przynajmniej na poziomie 0,8g na kg masy ciała. Ważne jest dostarczenie witamin takich jak biotyna, witamina A czy żelazo.
  2. Zrezygnuj z układania włosów, kiedy są mokre. Stosowanie szczotek i lokówek „na mokro” zwiększa szansę na uszkodzenie cebulki włosa. Jeśli nie mamy czasu, włosy najlepiej pielęgnować z użyciem lokówki o szerokim rozstawie.
  3. Gdy nie musisz to nie używaj suszarki. Powoduje to osłabienie białek keratynowych, co przekłada się na łamliwość naszych włosów.

Znając podstawowe przyczyny wypadania włosów w codziennej rutynie, możemy przejść do czynności dodatkowych, czyli właściwej suplementacji włosów. Oto kilka domowych sposobów na przyspieszenie porostu włosów:

  • Maść z ekstraktem z zielonej herbaty – możemy przygotować ją samemu bądź nabyć w drogerii kosmetycznej. Regularne wcieranie związków z zielonej herbaty w skórę głowy dostarczy silnego antyoksydantu tj. galusanu epigallokatechiny (w skrócie EGCG).
  • Stosowanie lekkich szamponów dla skóry wrażliwej – poleca się zrezygnować ze środków higieny, które w swoim składzie zawierają nadmierną liczbę zbędnych dla naszego ciała substancji np. PEG, SLS, ftalany i silikony. Sam szampon należy wcierać powoli i delikatnie.
  • Masaże z użyciem olejków esencjonalnych pobudzają mieszki włosowe. Stymulują proces powstawania nowych mieszków włosowych, polepszają ich stabilność, połysk i przyspieszają sam przyrost. Sprawdzą się olejki: lawendowy, z rozmarynu, tymiankowy, miętowy.

Czy przycinanie końcówek przyspieszy porost włosów? Poznaj Split Ender Pro

Jest to zdecydowany mit. Jednak warto podcinać zniszczone końcówki włosów i dbać o ich późniejsze zabezpieczenie olejkami. Kiedy włos na końcach jest rozdwojony, suchy to wykrusza się powodując samoczynne i nieestetyczne skracanie się fryzury, często wtedy powstaje tak zwany „mysi ogonek” przez co włosy wyglądają na mniej gęste niż faktycznie są. Często wizyta u fryzjera, kończy się skróceniem naszej fryzury o kilka dobrych cm, zrażone tym omijamy salony fryzjerskie. Z myślą o osobach chcących zapuścić swoje włosy i pozbyć się rozdwojeń i to nie tylko na końcach a na całej długości powstało takie urządzenie jak Split Ender Pro. Dzięki niemu, możesz pozbyć się odstających na całej długości rozdwojonych włosków, skraca je o ok. 3-6 mm przez co jest to najlepszy sposób na podcięcie końcówek jeżeli zależy Ci na zapuszczeniu włosów. Jesteś ciekawa efektów? Zapraszam Cię do zaobserwowania mojego fan-pagu gdzie umieszczam takie metamorfozy: https://www.facebook.com/annively.prostowanie.keratynowe/

Więcej o zabiegu pisałam również tutaj: https://blog.annively.pl/2019/11/04/jak-pozbyc-sie-zniszczonych-koncowek-wlosow-czyli-polerowanie-wlosow-specjalistycznym-urzadzeniem/

Możesz także przeczytać

Dodaj komentarz