Olejek do włosów – jak dobrać i jak stosować?

przez Annively
0 komentarzy

Oleje znajdują swoje zastosowanie nie tylko w kuchni oraz przy pielęgnacji ciała – ostatnimi czasy popularne stało się używanie oleju na naszej głowie. Wdrożenie zabiegów wykorzystujących oleje to istotny krok do poprawienia kondycji włosów. Zawarte w nich dobroczynne składniki przy regularnym stosowaniu dają spektakularne efekty, a same oleje są nie tylko ogólnodostępne, ale też występuje ich bardzo dużo – dzięki czemu każdy może wybrać olej według własnych preferencji.

Kiedy używać olejku do włosów?

Odpowiedź jest prosta – jak najczęściej się da, należy jednak pamiętać o doborze właściwego oleju, który będzie służył naszym włosom. Może je używać każdy, niezależnie od kondycji i długości jego włosów, ze szczególnym uwzględnieniem osób, których włosy są zniszczone zabiegami rozjaśniającymi, rozdwajające się, puszące lub suche.

Co daje stosowanie olejków do włosów?

Regularne zastosowanie olejów w pielęgnacji włosów daje cały szereg efektów:

 • Zawarte w nich kwasy tłuszczowe wzmacniają włosy i nadają im blasku,
 • Włosy wykazują większą odporność na zniszczenia mechaniczne i zewnętrzne (wiatr, słona woda, mróz),
 • Niektóre oleje (np. musztardowy, konopny) mogą korzystnie wpływać na skórę głowy: ograniczyć przetłuszczanie, przyspieszyć porost włosów i zmniejszyć łupież,
 • Olej kokosowy wnika w strukturę włosa poprawiając jego stan,
 • Zapobiegają utracie nawilżenia,
 • Oleje uelastyczniają włosy, sprawiając że ładniej się układają.

Jak dobrać olej do włosów?

Pierwszym krokiem do odpowiedniego dobrania oleju jest określenie porowatości włosów, której wyróżnia się 3 główne typy:

 • Włosy wysokoporowate – posiadają mocno rozchyloną łuskę, mają tendencję do puszenia, szybko się łamią oraz wykruszają. Mogą być takie naturalnie, ale też zabiegi fryzjerskie (rozjaśnianie, farbowanie, stylizacje z użyciem gorąca) mogły doprowadzić je do takiego stanu.
 • Jakie oleje? Wielo lub jednonienasycone takie jak: olej lniany, sezamowy, z pestek róży, z czarnuszki.
 • Włosy średnioporowate – to włosy o delikatnie rozchylonej łusce, w zależności od pielęgnacji mogą być zniszczone i suche lub błyszczące i gładkie.
 • Jakie oleje? Tutaj może się sprawdzić każdy rodzaj oleju, najpopularniejsze są: olej macadamia, olej ze słodkich migdałów, olej kameliowy, oliwa z oliwek.
 • Włosy niskoporowate – ich łuska jest bardzo domknięta, są gładkie, śliskie, niepodatne na stylizacje.
 • Jakie oleje? Z nasyconymi kwasami tłuszczowymi: olej kokosowy, masło shea, olej palmowy, masło mango.

Jak stosować olejek do włosów?

Istnieje kilka sposobów wdrążenia oleju do pielęgnacji włosów.

 1. Dodawanie oleju do odżywki – kilka kropel wybranego oleju mieszamy z odżywką i nakładamy na 5-30 minut, po czym zmywamy wodą.
 2. Czysty olej na włosy – rozprowadzamy olej na suchych lub wilgotnych włosach na czas ustalony indywidualnie, następnie nakładamy odżywkę na 5-10 minut i na sam koniec myjemy szamponem.
 3. Na końcówki – dwie lub jedną kroplę rozprowadzamy na końcówkach. Zapobiegnie to ich rozdwajaniu.
 4. Olej na podkład nawilżający – rozprowadzamy na włosach substancję nawilżającą (np. żel aloesowy, żel lniany), po czym nakładamy na nią olej. Po indywidualnie ustalonym czasie nakładamy odżywkę na 5-10 minut i zmywamy szamponem.

Olej do włosów rafinowany czy nie?

Niższą ceną w sklepie kusi olej rafinowany, jednak nie nadaje się on do zabiegów pielęgnacyjnych ciała. Rafinacja przebiega przy użyciu wysokiej temperatury i środków chemicznych, co pozbawia olej niektórych dobroczynnych właściwości, dlatego lepiej jest wybrać olej nierafinowany, który jest pozyskiwany w procesach mechanicznych, czyli naturalną i najstarszą metodą. Olej rafinowany jest gorszy pod względem jakości, dlatego jego cena też jest niższa. Do pielęgnacji włosów najlepiej nada się olej nierafinowany, inaczej „tłoczony na zimno”.

Możesz także przeczytać

Dodaj komentarz