Dlaczego włosy wypadają? Jak powstrzymać wypadanie włosów? - blog - o - pielęgnacji- włosów - urodzie

Dlaczego włosy wypadają? Jak powstrzymać wypadanie włosów?

przez Annively
0 komentarzy

Moment, w którym zauważamy nadmierną ilość włosów na szczotce nasuwa się pytanie dlaczego włosy wypadają i jak powstrzymać wypadanie włosów? Włosy są istotnym elementem naszego wyglądu. Dla wielu kobiet zadbana fryzura to powód do ogromnej dumy. Stąd też pojawiająca się obawa o naszą prezencję, ale także, w większym lub mniejszym stopniu, dyskomfort psychiczny. Tymczasem przyczyny wypadania włosów u kobiet mogą być błahe, choć zdarza się, że ich utrata zwiastuje poważniejsze problemy zdrowotne.

Dlaczego włosy wypadają? Jak powstrzymać wypadanie włosów? - blog - o - pielęgnacji- włosów - urodzie

Co jest zdrowe?

By rozpoznać, czy rzeczywiście mamy do czynienia z wypadaniem włosów musimy zbadać, jakie są normy w tej kwestii. Oczywiście, będą się one różnić w zależności od osobistych uwarunkowań; to, co dla jednej z nas jest standardowe, dla drugiej może okazać się odchyleniem. Przyjmuje się jednak, że dziennie tracimy od pięćdziesięciu do stu włosów. Przy myciu liczba ta może sięgać nawet dwustu. Pamiętajmy także, że w momencie, w którym zaczynamy podejrzewać u siebie wypadanie włosów, mamy tendencję do zauważania ich wszędzie. Na ubraniach, pościeli, podłodze, co nie oznacza, że nie znajdowały się tam zawsze. Dopiero teraz zaczęłyśmy jednak zwracać na nie uwagę. Posiadaczki ciemnych, grubych włosów powinny brać pod uwagę to, że, choć optycznie ich utrata może wydawać się większa to w rzeczywistość jest inna.

Przyczyny wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami. W okresie jesiennym niezwykle częstym zjawiskiem jest sezonowe wypadanie włosów. Spowodowane mniejszą dostępnością składników odżywczych w diecie i długotrwałą ekspozycją na słońce. Osoby, które często wiążą włosy w ten sam sposób lub bardzo ciasno, mogą doświadczać przerzedzania się linii włosów; można temu łatwo zaradzić, zmieniając sposób uczesania. Wśród przyczyn wymienić należy także niedożywienie oraz niedobory niektórych mikroelementów – w tym cynku i żelaza. Zmiany i schorzenia dermatologiczne skóry głowy, wśród nich łojotokowe zapalenie skóry głowy czy zwykłe przesuszenie, mogą powodować nadmierną utratę włosów. W końcu nieodpowiedni poziom DHT – aktywnej formy testosteronu, powodującego łysienie androgenowe – może powodować wypadanie włosów również u kobiet. Pamiętajmy, że stres towarzyszący utracie włosów jest czynnikiem sprzyjającym postępowaniu tego procesu; choć więc może wydawać się to trudne, spróbujmy podejść do tego problemu z pewnym dystansem.

Dlaczego włosy wypadają? Jak powstrzymać wypadanie włosów? - blog - o - pielęgnacji- włosów - urodzie

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Ze względu na różnorodność przyczyn, pierwszym krokiem w leczeniu wypadania włosów musi być odpowiednia diagnoza. Warto wykonać badania krwi, by upewnić się, że powodem nie są deficyty mikroelementów. Przydatne okazać może się też sprawdzenie poziomu wspomnianego wcześniej DHT. Udajmy się do trychologa, by wykonać zabieg trichoskopii. Polega on na analizie stanu skóry głowy i mieszków włosowych w przybliżeniu, co pozwala odnaleźć przyczynę problemu. Obserwujmy też dodatkowe objawy, które mogą się u nas pojawić; nadmierne przetłuszczenie włosów może wskazywać na łojotokowe zapalenie, niechciane owłosienie w innych częściach ciała – na zaburzenia gospodarki hormonalnej. 

Dlaczego włosy wypadają? Jak powstrzymać wypadanie włosów? - blog - o - pielęgnacji- włosów - urodzie

Starajmy się traktować naszą skórę głowy z większą niż dotąd delikatnością. Zrezygnujmy z mocnych upięć, nadmiaru tapirowania, farbowania i środków do stylizacji. Korzystne może okazać się także suplementowanie niektórych składników odżywczych. Olej z wiesiołka dostarcza organizmowi nie tylko potrzebną dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale stabilizuje też niewielkie wahania hormonalne; skrzyp i  pokrzywa zawierają krzem, który jest budulcem włosów i paznokci. Przede wszystkim jednak pamiętajmy o zachowywaniu generalnych zasad zdrowego odżywiania, zyskają na tym nie tylko nasze loki, ale cały organizm.

Sprawdź 10 sposobów na piękne włosy: https://blog.annively.pl/2019/10/04/10-sposob-na-zdrowe-i-odzywione-wlosy/

Możesz także przeczytać

Dodaj komentarz