Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?

przez Annively
0 komentarzy

Nadmiernie przetłuszczające się włosy są dość powszechnym problemem. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli pozbyć się tego kłopotu, a co za tym idzie – przywrócić komfort i pewność siebie. Jak zadbać o kondycję włosów i jakich błędów należy unikać? Wskazówki poniżej.

Dlaczego przetłuszczają się włosy?

Tendencja do przetłuszczających się włosów może być dziedziczna. Nadprodukcja łoju przez gruczoły skóry głowy (łojotok) prowadzi do osadzania się go na włosach, przez co ich wygląd staje się mało estetyczny. Do innych najczęściej spotykanych przyczyn zalicza się:

  • łupież
  • nieprawidłową dietę
  • niewłaściwą pielęgnację włosów
  • nadczynność tarczycy (prowadząca do zaburzeń gospodarki hormonalnej)
  • wysoka temperatura powietrza
  • stres

Produkcja łoju związana jest z przesuszeniem skóry głowy, ponieważ to właśnie wtedy gruczoły aktywizują się do pracy i natłuszczają ją. Niekorzystny w tym kontekście wpływ ma również chlor, którego wysoka zawartość w wodzie (szczególnie dotyczy to basenów) sprzyja przesuszeniu skóry.

Jak myć przetłuszczające się włosy?

Temperatura wody i odpowiedni szampon są kluczem do sukcesu. Osoby z tłustymi włosami nierzadko starają się zwalczyć tę dolegliwość częstym myciem, aczkolwiek błędy przez nie popełniane wzmagają problem. Włosy przed myciem należy starannie rozczesać, a następnie polewać ciepłą (co najwyżej), a najlepiej letnią wodą. Zaleca się dwukrotne mycie w trakcie jednej sesji, przy czym pierwsze z nich powinno być bardziej powierzchniowe, a dopiero przy drugim wcierać szampon w skórę głowy dokładniej. Pożytecznej czynności towarzyszyć będzie również przyjemność, jeśli z odpowiednią delikatnością i starannością opuszki palców będą masowały głowę. Całość zabiegu powinna trwać około 4 do 5 minut, wliczając w to nałożenie odżywki.

Trzeba pamiętać o tym, żeby włosy spłukiwać dokładnie, ale nigdy gorącą wodą, a odżywkę nakładać jedynie na końcówki włosów. Zbyt częste mycie pogłębia problem przetłuszczania, więc jeśli nie jest to konieczne – warto zrobić dzień przerwy i dać skórze odpocząć. Co do zasady, częstotliwość mycia powinna odpowiadać potrzebom i zachowaniu higienicznego wyglądu, aczkolwiek jeśli nigdzie nie wychodzimy, to tym samym okazja do regeneracja stwarza się sama.

Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?

Samo mycie nie wystarczy, niezbędne jest właściwe nawilżenie. Zaniedbanie tego etapu spowoduje, iż gruczoły same postarają się to zrobić, a skutki tego są znane. Co robić, aby odpowiednio pielęgnować skórę głowy i włosy? Przede wszystkim:

  • unikać szamponów z silikonem, a w ich miejsce stosować np. naturalne ziołowe (słabsze nie muszą być gorsze – wymagać będą jedynie nieco dłuższego mycia)
  • nawilżać odżywką lub maską, a następnie dokładnie spłukać
  • stosować płukanki i oleje do włosów (efekty starannie obserwować, aby dobrać najbardziej odpowiedni specyfik)
  • myć włosy najrzadziej jak to możliwe (z zachowaniem wymogów higieny i estetyki)

Pielęgnacja pozwoli ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować nadmierne przetłuszczanie się włosów. Wszystko zależy od wpływu pozostałych czynników i źródła kłopotów ze skórą głowy i aktywnością gruczołów łojowych.

Jak zwalczyć przetłuszczające się włosy?

Problem prawdopodobnie nie zniknie z dnia na dzień, ale walka z tym zjawiskiem wcale nie musi być długa. Najważniejszą kwestią jest to, co wywołuje zwiększoną pracę gruczołów skóry głowy i ich skłonność do samodzielnego nawilżania. Jeśli powyższe wskazówki pielęgnacyjne okażą się niewystarczające – przyczyną może być zła dieta. Warto zadbać o to, aby ograniczyć spożycie węglowodanów i lipidów na rzecz białka, a zwiększyć udział w diecie witamin z grupy B, oraz przydatnych włosom minerałów jak cynk.

Pomocne okaże się z pewnością pozostawienie za sobą złych nawyków, takich jak m.in. częste przeczesywanie włosów, nadużywanie prostownic, suszarek i preparatów do stylizacji. W skrajnych przypadkach niezbędne będzie zasięgnięcie opinii lekarza w celu ustalenia głębszych przyczyn problemu.

Możesz także przeczytać

Dodaj komentarz